Останати спортови австралија опен

Медведев по голем пресврт во 3. коло на Австралија Опен

Рускиот тенисер Данил Медведев се пласираше вечерва во 3. коло на Австралија Опен, откако го совлада 53-рангираниот на АТП листата Емил Русувуори од Финска по голем пресврт во пет сетови со 3-6, 6-7, 6-4, 7-6, 6-0.

Третиот светски тенисер до победата дојде по четири часа и 23 минути игра, а дуелот заврши во 3 часот и 39 минути по локално време во Мелбурн.

Русувуори во вториот гем на првиот сет направи брејк и ја сочува предноста за водство од 1-0, а во вториот сет беше поуспешен во тајбрејкот со 7-1 и поведе со 2-0.

Медведев ги реши во своја корист следните два сета, а кога веќе го израмни резултат беше непогрешлив во петтиот сет, кој го освои без загубен ге.

Негов противник во третото коло на грен – слем турнирот во Мелбурн ќе биде Канаѓанецот Феликс Оже-Алијасим.