евровизија

Пронајдени се 293 резултати на тема „евровизија“
Музика

Евровизија на стаклени нозе: Велика Британија не ја потврди организацијата, Украина под инвазија излезе од конкуренција за домаќин

Прашање е дали и каде европските земји ќе се натпреваруваат следната година. Следната „Евровизија“ дефинитивно нема да се одржи во...
Познати

Победникот на Евровизија повторно направи хаос кој ќе го паметат уште долго девојките – се соблече по гаќи на сцената, еден детаљ особено е за ГЛЕДАЊЕ

Популарната група Манескин свиреа на фестивалот Пинкпоп во Холандија, а лидерот на бендот Дамијано остана на сцената во долна облека...
Музика

Продаден евровизискиот трофеј за вртоглава сума на пари – истите ќе бидат искористени за нешто што им е најпотребно на украинските војници

Оркестарот Калуш, украинскиот бенд кој победи на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија, го продаде својот трофеј за 900.000 долари...
Познати

ПРЕД ШЕСТ ДЕНА БЕШЕ ВО ПРЕГРАТКИТЕ НА СИТЕ: Водителката на Евровизија позитивна на коронавирус, симптомите ги добила уште на финалето, сите се сеќавате на овие детали од вечерта

Познатата музичка ѕвезда, која беше водителка на Евровизија, е во изолација поради коронавирусот. Пред само шест дена, таа беше во контакт...
Музика

ЕВРОВИЗИЈА НА НИТУ ЕДЕН ПОБЕДНИК НЕ МУ ГО ДОЗВОЛИЛА ОВА – Украина ќе биде исклучок, еве што најавуваат да направат победниците

Оркестарот Калуш објави дека и победничкиот трофеј ќе биде ставен на аукција, а приходите ќе бидат наменети за поддршка на украинската...
Познати

И ја украде песната на Дара Бубамара, па во танга на Евровизија ги хипнотизираше сите – откриено за што точно пееше Шпанката (ВИДЕО)

Претставничката на Шпанија на овогодинешната Евровизија Шанел Тереро го зазеде второто место на ова натпреварување и привлече големо...
Музика

Победниците се вратија во Украина – беа пречекани на граница од војниците кои заедно со нив ја пееја песната, еве што добија штом се вратија дома (ВИДЕО)

Украинскиот бенд “Kalush Orchestra” се врати дома во Украина по победата на годинешната Евровизија во Торино, Италија. Членови на украинскиот...
Музика

Ова е жената за која е напишана победничката песна на Евровизија – Стефаниа стана најпозната мајка во Украина (ВИДЕО)

Украинскиот бенд „Калуш оркестра“ победи на Евровизија во саботата со невидена поддршка од гласачи од цела Европа. Песната „Стефаниа“...
Музика

ЕКСПЛОДИРА ТВИТЕР – откако Македонија не и даде 12 поени на Србија не преплавија со твитови „сега не ви даваме масло, мислете како ќе правите ручек“

Бурните реакции од штотуку завршената „Песна на Евровизија 2022“ не стивнуваат. Украина победи, а македонското жири, кое исто така учествуваше...
Музика

Тој е најголемиот губитник на Евровизија – го бојкотираше цела Европа, кој е Малик Харис на кого му беше најтешко во саботата вечерта (ВИДЕО)

Малик Харис ја претставуваше Германија на Песна на Евровизија 2022, Младата ѕвезда повеќе од една деценија компонира песни на гитара,...
Музика

КРАЖБА НА ЕВРОВИЗИЈА – еве како 12 поени наместо за Молдавија завршиле на контото на Украина, ова никој не го забележа (ВИДЕО)

Раководителката на романската делегација на Евровизија, Јулијана Марчук, за државната Телевизија на Романија синоќа изјави дека 12-те...
Познати

Украина откако победи на Евровизија донесе голема одлука – еве кој е нивниот следен чекор во време кога земјата е во војна!

Украинската пошта планира наскоро да издаде посебна поштенска марка со која ќе го одбележат успехот постигнат за време на Евровизија...
Познати

Водителката на Евровизија ја ископира Цеца – фустанот кој го носеше во финалето го носеше пејачката кога го женеше Вељко во 2019 година (ФОТО)

Италијанската водителка Лаура Паузини која е и позната пејачка во Италија стана вистински хит низ цела Европа особено откако се пресоблече...
Познати

Ја полуди Европа играјќи во танга, па додека чекаше да биде прогласен победникот се бакнуваше со девојката – која е шпанската убавица? (ВИДЕО)

За неа веќе на големо се зборува. Младата Шанел ја претстави Шпанија на Евровизија со нејзината песна SloMo, со заводлив танц и магнетен...
Познати

ПОБЕДНИКОТ НА ЕВРОВИЗИЈА ОДИ ВО ВОЈНА: Се приклучува на украинската војска, срцепарателна е неговата разделба од саканата (ФОТО)

Оркестарот Калуш победи на овогодинешната Евровизија во Торино, а фронтменот на популарниот бенд е фотографиран како се бакнува со...