Познати поминаа повеќе од 15 години

БЕВ ПОЛУПИЈАНА, УСТАТА МИ СЕ ИСУШИ, МИСЛЕВ ЌЕ УМРАМ: Марија Шерифовиќ откри детали непознати за јавноста пред настапот на Евровизија (ВИДЕО)

Марија еднаш откри како се чувствувала за време на натпреварот, кој тогаш се одржуваше во Финска.

БЕВ ПОЛУПИЈАНА, УСТАТА МИ СЕ ИСУШИ, МИСЛЕВ ЌЕ УМРАМ: Марија Шерифовиќ откри детали непознати за јавноста пред настапот на Евровизија (ВИДЕО)

Познато е дека Марија Шерифовиќ беше единствената што и донесе победа на Србија во 2007 година на Евровизија со песната „Молива, единствен пат Србија да победи на Евровизија.

Марија еднаш откри како се чувствувала за време на натпреварот, кој тогаш се одржуваше во Финска.

– Што се однесува до самата победа и моментот кога станав свесна дека постои опција за победа, тоа беше по првото полуфинале. Го гледав видеото повеќе од триесет пати! Искрено, мислев дека ќе умрам во тоа полуфинале. Моментот кога си сам на тие скали….. Ти ставаат микрофони, слушалки и те носат пред сцената, но кога си сам на тие скали, не знам кој е вистинскиот збор да се употреби , тоа се најстрашните три минути во мојот живот, затоа што треба да стоиш таму додека пее претходниот изведувач – изјавила тогаш Марија.

-Толку е страшно, мислам дека е страшно ако не сакаш да се дотеруваш, ако не ти е гајле сепак не е важно. Устата ми се исуши во моментот, ми се повраќаше, бев жедна, требаше да одам во тоалет, мислев дека ќе умрам во тоа полуфинале. Само си помислив, Боже, што ако пропуштам нешто, ќе ме згазат. Каде ќе одам тогаш, не можам да се вратам дома, не можам да кажам дека ја скршив ногата, не можам – се присетила Шерифовиќ.

 

-Застанав на тие скали и чекав, колку што бев мала, се намалив за уште еден метар. Ништо, доаѓа момент кога треба да излезеш и сфаќаш дека нема спас. Тоа одење до сцената беше тешко, а потоа кога ја зазедов позицијата можеше да започне проекцијата – изјави Марија во една емисија.

– Во финалето воопшто не ми беше грижа, дури бев полу пијана. Испивме бело вино, се шетав низ салата со апостолки, некои тренерки, се шегував со луѓето. Ми велат подготви се, мене баш ми беше гајле. Впрочем, онолку колку што имав јас во полуфиналето, тие имаа три пати повеќе во финалето – низ насмевка изјави за „Гранд“.

Да потсетиме, српската претставничка на Србија Теја Дора се пласираше во финалето на Евровизија.

To top