Свет

Шпанија, Ирска, Малта и Словенија најавија признавање на палестинска држава

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска изјави дека се договорил со лидерите на Ирска, Малта и Словенија да ги направат првите чекори кон признавање на палестинската држава.

Шпанија, Ирска, Малта и Словенија најавија признавање на палестинска држава

Санчез по состанокот на Европскиот совет во Брисел рече дека очекува „Шпанија да ја признае Палестина“ за време на неговиот четиригодишен мандат што почна минатата година, пренесе Бета.

– Се согласуваме дека единствениот начин да се постигне траен мир и стабилност во регионот е преку имплементација на решение за две држави, при што израелската и палестинската држава ќе живеат рамо до рамо, во мир и безбедност, се вели во заедничката изјава на премиерите на Ирска, Малта, Словенија и Шпанија.

– Заедно разговаравме за нашата подготвеност да ја признаеме Палестина и рековме дека ќе го сториме тоа кога ќе може да даде позитивен придонес и кога околностите се соодветни, се додава во соопштението.

To top