Свет нема информации за жртви

Бурата „Рената“ во Романија уриваше билборди и дрвја, издадено предупредување за поплави

Бурата „Рената“ стигна и до Романија, каде што се издадени предупредувања за поплави поради силните дождови, додека лапавицата се претвори во снег на планините.

Бурата „Рената“ во Романија уриваше билборди и дрвја, издадено предупредување за поплави

Издадени се предупредувања за поплави за реките во шест окрузи, додека половина земја е под метеоролошки предупредувања за невреме и дожд.

На планините врнежите се претворија во лапавица и снег.

Утрово снежниот слој изнесуваше 52 сантиметри во туристичката област Балеа Лак, на над 2.000 метри во планините Фагараш, каде температурата е само два степена Целзиусови, изјави за Агерпрес метеорологот Нарциса Милијан од Службата за метеоролошки прогнози.

„Можно е да продолжи да паѓа снег во Балеа Лац“, изјави метеорологот.

Засега Трансфагарашан е затворен за сообраќај на делот помеѓу Балеа Каскада и Балеа Лака.

Најголеми проблеми на западот од земјата предизвика ветерот кој урна дрвја и билборди.

Вработени во Службата за вонредни состојби интервенирале во повеќе градови низ Романија.

Засега нема информации за жртви.

Температурите низ земјата се драстично опаднати, со вредности за 15-20 степени пониски од претходниот период.

To top