Свет Северна Каролина

Бајден го нарече Путин „касап“

Бајден и претходно не штедеше зборови за рускиот претседател и изјави дека тој смета дека Путин е убиец и „луд кучкин син“ кој се заканува со нуклеарни бомби. 

Бајден го нарече Путин „касап“

На митинг синоќа во Северна Каролина претседателот на САД, Џо Бајден предложи намалување на здравствените трошоци во САД и зголемување на данокот за богатите Американци од 8,2 до 25 отсто, аргументирајќи дека тоа е можност за значајно пополнување на федералниот буџет во наредните десет години.

-Замислете што би можеле да направиме со тоа, изјави тој.

„Би можеле фундаментално да го намалиме федералниот дефицит… Би можеле да направиме толку многу последователни работи како и тоа конечно да се осигураме да ја згрижиме Украина од тој касап Путин“, рече претседателот на САД.

Бајден и претходно не штедеше зборови за рускиот претседател и изјави дека тој смета дека Путин е убиец и „луд кучкин син“ кој се заканува со нуклеарни бомби.

На митингот синоќа Бајден настапи заедно со потпретседателката Камала Харис.  (МИА)

To top