Економија рке

Утре одлука за цените на горивата

Утре одлука за цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе одлучува за цените на нафтените деривати.

Согласно последната одлука цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми за 0,50 ден/лит. Непроменети останаа цените на бензинoт ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1). Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, се зголеми за 0,080 ден/кг.

Ова се актуелните цени на горивата:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 83,00 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 85,00 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 76,50 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)- 75,00 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС- 48,008 (денари/килограм)

To top