загаден воздух

Пронајдени се 93 резултати на тема „загаден воздух“
Вести

ФОТО: ТЕЦ „Осломеј“ стартува, но мерната станица за квалитет на воздухот не работи, еве што ќе дишат кичевчани од денес!

Мерната станица за квалитет на воздухот во Кичево не праќа податоци за истиот, што треба тоа да значи!? Ова е еден извадок од портал во...
Општини

Граѓаните на Кочани се само организираат: Протест за чист воздух овој викенд во градскиот парк во Кочани (ФОТО)

Самоорганизирана група на граѓани кои се нарекуваат “Граѓанска иницијатива за чист воздух” од Кочани за во сабота 9-ти Ноември со почеток...
Вести

Овие македонски градови денеска се најзагадени- власта со денови не презема ништо, граѓаните се молат на ветер и дожд

Иако утринава загаденоста во Македонија е на ниско ниво, мерните станици во земјава покажуваат дека во Куманово воздухот е најзагаден,...
Вести

Македонија „Блеска“ на листата на најзагадени држави во светот- вечерва рекордна загаденост во Ѓорче Петров и Карпош (ФОТО)

Македонија веќе со денови не се спушта од листата на најзагадени држави во светот. Откако овие денови бевме на врвот во моментов Македонија...
Вести

МАКЕДОНИЈА Е ЗАГАДЕНА ПРЕКУ ЦЕЛАТА ГОДИНА- власта ова зимо повторно ќе продава избледени лаги, граѓаните секојдневно протестираат!

Со доаѓањето на есента и зимата во Македонија повторно се актуелизира прашањето околу загадувањето на воздухот не само во Скопје, туку...
Вести

СКОПЈЕ СЕ ГУШИ: Денес енормно висока загаденост во центарот на градот, слично во Кочани и Битола, власта мува не ја лази (ФОТО)

Во Скопје не се дише ниту во лето иако властите на чело со градоначалникот Петре Шилегов и Министерството за животна средина тврдеа...
Вести

СЗО: Загадувањето на воздухот одзема речиси една година од просечниот живот на Европеецот, а Македонија е најзагадена европска држава

Девет од десет луѓе ширум светот секојдневно го дишат загадениот воздух, покажуваат податоците на  Светската здравствена организација...
Вести

Токсичниот воздух во Скопје неверојатен причинител: После 30 години прв пат во експеримент не може да се забележи кој е пушач, а кој не

Првпат после 30 години, во редовен експеримент оваа година не можело да се забележи кој е пушач, а кој не, зошто 90% од студентите биле интоксицирани...