Свет

Меѓународни реакции по објавениот напад на Израел врз иранската провинција Исфахан

Меѓународните реакции по објавениот напад на Израел врз иранската провинција Исфахан, каде што има воени бази и нуклеарни капацитети:

Меѓународни реакции по објавениот напад на Израел врз иранската провинција Исфахан

„Кина се спротивставува на какви било активности кои дополнително ги ескалираат тензиите и ќе продолжи да игра конструктивна улога за деескалација на ситуацијата“, рече портпаролот на Министерството за надворешни работи, Лин Џијан.

„МААЕ може да потврди дека нема штета на иранските нуклеарни локации. Генералниот директор Рафаел Гроси продолжува да повикува на екстремна воздржаност од сите и повторува дека нуклеарните капацитети никогаш не треба да бидат цел во воени конфликти. МААЕ ја следи ситуацијата многу внимателно“, објави МААЕ на „Икс“.

„Оман ја следи континуираната тензија во регионот и го осудува израелскиот напад утринава врз Исфахан“, соопшти Министерството за надворешни работи, додавајќи дека исто така „ги осудува и ги осудува повторените воени напади на Израел во регионот.

„Оман уште еднаш апелира до меѓународната заедница да ги реши причините и корените на тензиите и конфликтите преку дијалог, дипломатија и политички решенија и да се фокусира на напорите за прекин на огнот во Газа и да прибегне кон меѓународното право и резолуциите на Обединетите нации за да се постигне праведен и траен решение за палестинското прашање“, посочуваат од Министерството.

„Мораме да направиме се што е можно (за да се воздржат сите страни од ескалацијата во тој регион… Апсолутно е неопходно регионот да остане стабилен и сите страни да се воздржат од понатамошни дејствија“, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

„Го осудивме непромислениот и опасен налет на ракети на Иран против Израел во саботата и Израел апсолутно има право на самоодбрана. Но, како што му реков на премиерот Нетанјаху кога разговарав со него (оваа недела) и генерално, значителна ескалација е не е во ничиј интерес, она што сакаме да го видиме е да преовладуваат мирни глави низ регионот“, рече премиерот на Велика Британија, Риши Сунак.

„Ги повикуваме сите да бидат претпазливи за да се избегне ескалација“, изјави министерот за надворешни работи на Италија, Антонио Тајани за вестите на РАИ, од Капри, каде Италија е домаќин на состанокот на министрите за надворешни работи од Г7.

„Ова е нешто што ние од Владата го сфаќаме многу сериозно и внимателно го следиме. Мора да се стави крај на размената на удари и ескалацијата“, рече министерот за надворешни работи на Шведска,Тобијас Билстром.

To top