Свет Мораме да ја смениме парадигмата за поддршка на Украина

Борел: Европа е во опасност ако Путин победи во војната во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел денеска изјави дека безбедноста на Европа ќе биде загрозена доколку рускиот претседател Владимир Путин победи во војната во Украина и оти е погрешно да се разговара со него за примирје.

Борел: Европа е во опасност ако Путин победи во војната во Украина

Борел во авторски текст објавен во францускиот весник „Л’Обс“ и на социјалната мрежа Икс истакнува дека по секоја цена мора да се спречи настанување на свет во кој „моќта е над правото“. Тој, исто така додава дека победата на Путин во Украина ќе ги охрабри другите автократии да ги следат своите империјалистички цели.

– Путин кажува дека сака да стави крај на конфликтот што е можно поскоро, но само под негови услови. Тој веќе во многу наврати покажа дека никогаш не преговара со добра волја и не ги почитува постигнатите договори. А денес, помалку од една година пред американските избори, за кои верува дека би можеле да ги поддржат неговите империјалистички амбиции, кој може сериозно да верува дека Путин бара компромис?, наведува Борел.

Според него Европа била премногу бавна за да одговори на повиците за помош од Украина и дејствувала само кога се појавила заканата Русија да добие предност во војната.

– Ова двоумење чини многу животи. Мораме да ја смениме парадигмата за поддршка на Украина и да направиме сè што е потребно и сè што е потребно за Украина да победи, посочува Борел.

Шефот на европската дипломатија тврди дека помошта мора да вклучува испраќање ракети со долг дострел и други напредни системи за оружје и дека Европа мора да ја зајакне воздушната одбрана на Украина.

– Иако нашите трошоци за одбрана веќе се зголемени за 40 отсто во споредба со историскиот минимум од 2014 година, овој пресврт на трендот сè уште не е доволно брз. Мораме да ги засилиме нашите напори за да победиме во оваа трка со времето со Русија на Путин, напиша Борел.

To top