Свет Анкета

Бајден со тесна предност пред Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден има еден процентен поен предност пред Доналд Трамп, откако и двајцата кандидати обезбедија доволно поддршка од нивните партии за номинацијата на претседателските избори во ноември, покажа новата анкета на Ројтерс/Ипсос, пренесе БТА.

Бајден со тесна предност пред Трамп

Околу 39 отсто од регистрираните гласачи во еднонеделната анкета рекле дека би гласале за демократот Бајден доколку изборите се одржат денеска, наспроти 38 отсто за републиканецот Доналд Трамп.

Многу гласачи сè уште не одлучиле дали и за кого да гласаат – 11 проценти велат дека ќе гласаат за други кандидати, пет посто велат дека нема да гласаат, а седум отсто велат дека не знаат или одбиваат да одговорат.

Трамп имаше мало водство меѓу сите анкетирани, но Бајден водеше меѓу регистрираните гласачи, што е важно затоа што луѓето кои се веќе регистрирани имаат поголема веројатност да гласаат на ист начин во ноември. Само две третини од гласачите со право на глас излегоа на гласање во 2020 година, кога Бајден го победи Трамп.

Во седумте држави каде што резултатите беа најблиску во 2020 година и повторно може да бидат клучни во ноември, Трамп води пред Бајден со 40 отсто до 37 посто меѓу регистрираните гласачи.

Со оглед на тоа што многу гласачи не се ентузијасти за кандидатурата на Трамп или Бајден, новата анкета покажува дека независниот кандидат Роберт Кенеди Џуниор, поддржан од 15 отсто од регистрираните гласачи, најверојатно ќе биде на третото место по гласањето – помалку од 17 отсто во споредба со јануарското истражување. Се чини дека Кенеди ќе земе еднаков дел од гласовите за Трамп и Бајден.

Запрашани да изберат меѓу Трамп и Бајден без други опции, 50 отсто од испитаниците – регистрирани гласачи – го поддржаа Бајден со 50 отсто и 48 отсто со Трамп, а два отсто одбија да одговорат на прашањето.

Само 37 отсто од приврзаниците на Хејли планираат да гласаат за Трамп откако таа се откажа од трката за номинација за Републиканската партија, покажа анкетата. Околу 16 отсто велат дека ќе гласаат за Бајден, а останатите велат дека ќе гласаат за некој друг или воопшто нема да гласаат.

Анкетата на Ројтерс/Ипсос собра онлајн одговори на национално ниво од 4.094 американски постари граѓани, вклучително и 3.356 регистрирани гласачи. Анкетата има маргина на грешка од 1,8 отсто за запишаните гласачи и 1,7 отсто за сите испитаници.

To top