Свет

Бајден и Трамп ја посетија ганицата на САД со Мексико

Бајден и Трамп ја посетија ганицата на САД со Мексико

Американскиот претседател Џозеф Бајден и поранешниот претседател Доналд Трамп ја посетија американско-мексиканската граница во ист ден, во време кога големиот прилив на мигранти стана едно од најважните прашања за гласачите.

Бајден го посети пограничниот град Браунсвил, Тексас, со намера да ги потсети гласачите дека републиканците во Конгресот го отфрлија двопартискиот предлог за зајакнување на мерките за имиграција, откако Трамп им рече да не гласаат за законот, за Бајден да не постигне политичка победа.

Браунсвил е регион каде што бројот на нелегални влегувања во САД значително се намали во последниве години. Во Браунсвил, претседателот го покани Трамп да му се придружи во изнаоѓање решение за имиграциските проблеми во САД, јавува Гласот на Америка.

– Почитувајте наместо да им кажете на членовите на Конгресот да го блокираат овој предлог. Придружете ми се или јас ќе ви се придружам вам, велејќи му на Конгресот да го усвои овој двопартиски закон за безбедност на границата. Можеме да го направиме тоа заедно, рече Бајден.

Тој ги повика членовите на Конгресот да ги преиспитаат своите позиции за двопартискиот предлог за решавање на граничната криза, бидејќи тој е блокиран во Сенатот, најмногу поради противењето на Доналд Трамп.

– Сенатот треба да го прилагоди својот став, а членовите кои се против тоа да ја остават на страна политизацијата. Нивната одлука треба да биде донесена врз основа на проценетата корист, а не дали тоа ќе биде од корист на една или друга страна. Договорот беше речиси постигнат, но потоа беше прекинат со партизација. Компромисот е корисен чекор во решавањето на проблемот со имиграцијата, рече Бајден.

„Треба да дејствуваме“, посочи американскиот претседател, алудирајќи на Конгресот.

Поранешниот претседател Трамп го посети Игл Пас, една од најфреквентните области за илегално преминување од Мексико во Америка, а доаѓањето на мигрантите во САД го означи како опасност. Трамп, остар критичар на граничната политика на американската администрација, во говорот во Шелби Парк се обиде да го поврзе порастот на стапката на криминал во Америка со порастот на протокот на илегална имиграција.

-Тоа се луѓе кои доаѓаат во земјава од затвори и ментални установи. Тие се терористи и тоа е страшно, рече Трамп.

Неколку стотици поддржувачи на Трамп се собраа носејќи транспаренти на кои пишуваше „Направи ја Америка повторно голема“ и „Не се предавај“.

Бајден го започна својот мандат во Белата куќа во 2021 година со ветување дека ќе ги повлече строгите имиграциски политики на Трамп, но оттогаш зазеде построг пристап.

Под притисок на републиканците, кои го обвинуваат дека не успеал да ја контролира границата, Бајден го повика Конгресот минатата година да одвои повеќе пари за органите на прогонот и најави дека ќе ја „затвори границата“ доколку добие нови овластувања да ги одврати мигрантите од границата. Безбедноста на границата е во центарот на дебатата во американскиот Конгрес.

Администрацијата на Бајден се залага за нацрт-закон кој вклучува ново финансирање за Украина и Израел. Републиканците, особено во Претставничкиот дом, се залагаат за поголеми мерки за заштита на границите во рамките на истиот законски пакет.

Трамп повика на отфрлање на двопартискиот предлог во Сенатот кој, заедно со помошта за Украина, исто така содржеше голем број одредби поврзани со граничната безбедност, што доведе до тоа предлогот, на крајот, да биде поразен во Сенатот.

Републиканците во Претставничкиот дом инсистираат граничното прашање да се разгледува посебно, пред какво било гласање за помош на Украина и Израел.

To top