Македонија подигнати траги од лице место

Обвинителството проверува евентуална поврзаност меѓу убиството на Туша и пожарот во „Барон“

-При увидот подигнати се траги кои ќе бидат предмет на вештачење. Издадена е наредба за обдукција на телото на починатиот, а јавниот обвинител даде насоки да се извршат проверки и да се преземат дејствија за обезбедување на докази, информираат од Обвинителството.

Обвинителството проверува евентуална поврзаност меѓу убиството на Туша и пожарот во „Барон“

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид на лице место во близина на Блаце, каде беше пронајдено безживотно тело на маж со прострелни рани.

-При увидот подигнати се траги кои ќе бидат предмет на вештачење. Издадена е наредба за обдукција на телото на починатиот, а јавниот обвинител даде насоки да се извршат проверки и да се преземат дејствија за обезбедување на докази, информираат од Обвинителството.

Во однос на пожар во угостителски објект во Чаир, увид извршила увидна екипа на МВР.

Од ОЈО Скопје посочуваат дека подигнати се траги од лице место, обезбедени се снимки од видео надзор.

-Според првичните сознанија, пожарот е подметнат. Се постапува за откривање на сторителите и за проверка на евентуална поврзаност на двата настани, се вели во соопштението од Обвинителството.

To top