Ракомет сигурна победа

Вардар одработи рутински против Пролет

Најефикасен во победничката екипа беше кружниот напаѓач Милан Лазаревски со шест погодоци, еден помалку постигнаа Стефан Петриќ и Дарко Ѓукиќ.

Ракометарите на Вардар ја запишаа деветтата победа во суперлигашката конкуренција, откако на гостувањето во „Македонско сонце“ кај Пролет славеа со 28:24 во натпревар од 10. коло.

Домаќинот во поголемиот дел од првото полувреме беше повеќе од рамноправен противник, во неколку наврати имаше и резултатска предност, но „црвено-црните“ во последните десет минути од првиот дел го сопреа налетот на домашниот тим, не му дозволија да има ни најмал напредок во играта и на пауза заминаа со предност од плус седум, 17:10.

Избраниците на Владо Недановски имаа целосна контрола во вторите 30 минути, во кои немаа многу проблеми за да дојдат до триумф, водеа и со седум до осум гола разлика, но домашниот тим успеа да се избори за поблаг пораз.

Кај Пролет најефикасни беа Филип Арсеновски, Ласко Андоновски и младинскиот репрезентативец Томислав Димовски. Тројцата ракометари во мрежата на гостите постигнаа по пет погодоци.

Следен предизвик за Вардар е дуелот против Прилеп, додека Пролет во следното, 11. коло ќе му гостува на дебитантот Мулти Есенс.