Кошарка

Денвер ја победи Филаделфија

НБА шампионот Денвер Нагетс долго време се мачеше да ја пронајде својата игра и да го скрши отпорот на Филаделфија и ја победи 113-105.

Дури и Никола Јокиќ до полувреме имаше само шест поени на своето конто и да не беше расположениот Мареј во тој дел од мечот, во кој стигна до 20 поени, којзнае каде ќе одеше натпреварот.

Тоа се смени дури на четири минути пред крајот кога при резултат 96-96, Денвер постигна седум поени во низа, Јокиќ се разигра и Денвер дојде до победа од 111-105.

Србинот го заврши мечот со 26 поени, 16 скока и 7 асистенции, Мареј во второто полувреме застана, па стигна до само 23 поени, а Портер ги испрати двајцата со 20 поени и 8 скока. Кај Филаделфија, Рид беше најдобар со 30 поени и 13 скока, Убре додаде 25 поени, а Морис и Беверли додадоа по 17.