Фудбал

Баерн даде 1 милион евра на настраданите од поплавите во Германија

Баерн Минхен донирал 1 милион евра за настраданите од поплавите во јужна Германија, објави баварскиот клуб преку официјално соопштение.

Баерн даде 1 милион евра на настраданите од поплавите во Германија

Баерн Минхен донирал 1 милион евра за настраданите од поплавите во јужна Германија, објави баварскиот клуб преку официјално соопштение.

-Поплавите предизвикаа големи штети и страшни страдања. Особено во такви исклучителни ситуации, потребен е посебен дух на заедница, што многу луѓе во моментов го демонстрираат на теренот. Баерн сака да покаже солидарност и да ги поддржи погодените, изјави претседателот на Баерн, Херберт Хајнер.

Како клуб, вели извршниот директор Јан-Кристијан Дрисен, Баерн се залага за единство и хуманост и посветени сме да им помогнеме на оние на кои им е потребна.

-Со последиците од оваа природна катастрофа на нашиот праг, ние мора да застанеме заедно и да сакаме да направиме се што можеме за да обезбедиме брзо олеснување на погодените, изјави тој.

Силен дожд и поплави во двете германски покраини Баварија и Баден-Виртемберг предизвикаа штети во текот на викендот, а според временските прогнози се очекуваа нови врнежи.

Четири лица загинаа, а илјадници се евакуирани, а други беа принудени да ги напуштат своите домови во изминатите неколку дена, откако јужна Германија беше поплавена од силен дожд, поради што реките се излеаја од коритата.

To top