Технологија ФЕД

ТикТок под истрага, загрозена безбедноста на податоците на корисниците

Претставничкиот дом на САД претходно овој месец гласаше да се усвои нацрт-закон со кој на кинеската компанија ByteDance, сопственик на TikTok, ќе и се даде околу шест месеци да ги продаде американските средства на апликацијата на друг сопственик.

ТикТок под истрага, загрозена безбедноста на податоците на корисниците

Американската Федерална трговска комисија го истражува ТикТок за наводно кршење на приватноста и безбедноста на податоците на корисниците.

Доколку има потреба од тоа, ФЕД би можел дури и да одлучи да поднесе тужба во следните неколку недели, пишува весникот „Политико“, повикувајќи се на добро информирани извори.

Претставничкиот дом на САД претходно овој месец гласаше да се усвои нацрт-закон со кој на кинеската компанија ByteDance, сопственик на ТикТок , ќе и се даде околу шест месеци да ги продаде американските средства на апликацијата на друг сопственик. Во спротивно, на апликацијата и се заканува забрана во Америка.

Белата куќа најави дека Сенатот наскоро треба да гласа за законот, а американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека ќе го потпише законот.

 

 

To top