Вести

СВЕТОТ КОНЕЧНО ГО ДОЧЕКА И ТОЈ МОМЕНТ: Од утре ништо нема да биде исто за Вилијам!

СВЕТОТ КОНЕЧНО ГО ДОЧЕКА И ТОЈ МОМЕНТ: Од утре ништо нема да биде исто за Вилијам!

Британскиот принц Вилијам ќе се врати на официјалните кралски должности во четврток за прв пат откако неговата сопруга Кејт, принцезата од Велс, објави дека се лечи од рак.

Вилијам, принцот од Велс и престолонаследник, ќе го посети западен Лондон и соседниот округ Сари за да ја истакне работата на организациите за влијание на заедницата и животната средина во областа, се вели во соопштението од Кенсингтонската палата во вторникот.

Тие ќе бидат први јавни ангажмани на Вилијам откако Кејт пред речиси еден месец откри дека оди на хемотерапија за сè уште неодреден облик на рак.

Во неделите пред веста да излезе во јавност, Вилијам (41) откажа голем број ангажмани, вклучително и комеморацијата за неговиот кум, грчкиот крал Константин, додека тој избра да биде со својата сопруга и да се грижи за нивните деца.

По видео најавата на Кејт, парот ја пропушти службата во неделата на Велигден во Виндзор, годишна кралска свршувачка од висок профил.

Во четврток, Вилијам ќе го посети Surplus to Supper, банка за храна која дистрибуира повеќе од 3 метрички тони храна дневно, од кои голем дел инаку би отишле на депонии. Тој ќе замине и во младински центар во западен Лондон до кој банката за храна испраќа редовни донации.

„Заштитата на животната средина за идните генерации е еден од клучните приоритети на Принцот од Велс и во 2020 година ја лансираше наградата Earthshot, глобална еколошка награда и платформа за откривање, доделување, славење и размерување на револуционерни решенија за поправка и регенерација на планетата. “, рече Кенсингтонската палата.

Вилијам ги следи стапките на својот татко, кралот Чарлс III, кој долго време се залагаше за еколошки и социјални каузи.

Вилијам минатата недела беше на фудбалски натпревар во Бирмингем, гледајќи ја својата сакан тим Астон Вила со својот син Џорџ, што беше прво појавување на таткото и синот во јавноста по веста за дијагнозата на Кејт.

Најнови вести од Вести

To top