Свет авионот нагло почнал да понира

ВИДЕО: Инцидент на лет од Сиднеј за Окленд, најмалку 50 повредени

„Латам Ерланјс“ има редовни линии меѓу Сиднеј, Окленд и главните центри во Јужна Америка.

ВИДЕО: Инцидент на лет од Сиднеј за Окленд, најмалку 50 повредени

Најмалку 50 лица се повредени по „инцидент“ на летот на „Латам Ерлајнс“ (LATAM Airlines) од Сиднеј за Окленд.

За време на летот се појавил технички проблем што предизвикал леталото нагло да почне да понира, јавуваат локалните медиуми.

Од Брзата помош соопштија дека на лице место биле прегледани и укажана им била помош на околу 50 лица, од кои едно било во тешка, а останатите во умерена или полесна состојба.

Околу 13 лица се пренесени во болница на лекување, додаваат од Итната медицинска помош.

Авионот „Боинг 787-9 Дримлајнер“ слета на аеродромот во Окленд според планираното во понеделникот попладне по локално време.

Авионот вообичаено застанува во Окленд на пат до Сантијаго, главниот град на Чиле.

„Латам Ерланјс“ има редовни линии меѓу Сиднеј, Окленд и главните центри во Јужна Америка.

To top