Свет да се сретне со Ердоган

Турски претставник: Путин планира да ја посети Турција на 12 февруари

Посетата на Путин ќе биде прва на членка на НАТО, откако Русија ја започна инвазијата на Украина во февруари 2022 година.

Турски претставник: Путин планира да ја посети Турција на 12 февруари

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ја посети Турција за да се сретне со претседателот Реџеп Таип Ердоган на 12 февруари, изјави денеска турски претставник.

Посетата на Путин ќе биде прва на членка на НАТО, откако Русија ја започна инвазијата на Украина во февруари 2022 година.

Патувањата на Путин во странство се ограничени од март минатата година, кога Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог против него за наводно депортирање на украински деца во Русија, што се смета за воено злосторство. Русија го негираше обвинението и го нарече скандалозно, но рече дека е правно неважечко во секој случај бидејќи Русија не е членка на МКС.

Турција исто така не е членка на Римскиот статут на МКС, па Путин може да патува во Турција без страв од апсење.

Од почетокот на војната Турција се обидува да одржува добри односи со Москва, но и со Киев.

To top