Свет напади

Шест загинати во израелски напад врз палестински камп во Западниот Брег

Во израелска операција во палестински камп во северниот дел на окупираниот Западен Брег рано утринава загинаа шест лица, а многу други се ранети, соопшти палестинското Министерство за здравство.

Шест загинати во израелски напад врз палестински камп во Западниот Брег

Во израелска операција во палестински камп во северниот дел на окупираниот Западен Брег рано утринава загинаа шест лица, а многу други се ранети, соопшти палестинското Министерство за здравство.

Шесте лица загинале во израелските воздушни напади врз кампот Нур Шамс во близина на градот Тулкарем, каде што биле стационирани и израелски војници.

Од почетокот на конфликтот меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа на 7 октомври, повеќе од 300 Палестинци на окупираниот Западен Брег биле убиени од војници, а во некои случаи и од израелски доселеници.

To top