Свет меѓудржавен договор

Русија подготвува нов голем договор со Иран

Минатата недела, рускиот претседател Владимир Путин разговараше пет часа во Кремљ со иранскиот претседател Ебрахим Раиси.

Русија подготвува нов голем договор со Иран

Русија и Иран ќе ја забрзаат работата на „голем нов меѓудржавен договор“, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Русија соопшти дека министрите за надворешни работи на двете страни во понеделникот во телефонски разговор се договориле да ја забрзаат работата на договорот, кој е во „висока фаза на подготвеност“.

Минатата недела, рускиот претседател Владимир Путин разговараше пет часа во Кремљ со иранскиот претседател Ебрахим Раиси.

Кремљ минатиот месец соопшти дека Русија и Иран ги развиваат своите односи, „вклучително и на полето на воено-техничката соработка“, но одби да го коментира предлогот на Белата куќа дека Иран можеби размислува да и обезбеди на Русија балистички ракети.

Иранските власти соопштија дека воената соработка со Русија од ден на ден се проширува. Минатиот месец Техеран соопшти дека ги финализирал аранжманите со Русија за да и обезбеди борбени авиони Су-35, борбени хеликоптери Ми-28 и авиони за обука на пилоти Јак-130.

To top