Свет

Пентагон соопшти дека почнала изградбата на привремено пристаниште во Појасот Газа

Американската војска почна да помага во изградбата на привремено пристаниште во близина на брегот на Појасот Газа за да испорача повеќе помош.

Пентагон соопшти дека почнала изградбата на привремено пристаниште во Појасот Газа

Американската војска почна да помага во изградбата на привремено пристаниште во близина на брегот на Појасот Газа за да испорача повеќе помош.

Вклучени се американски бродови, изјави портпаролот на Пентагон, Пет Рајдер додавајќи дека „мислам дека индикации сега се реално, почетокот на мај“ за пристаништето да биде подготвено.

Во меѓувреме, продолжува работата со меѓународната заедница за да се донесат резерви помош во Појасот Газа преку други рути, рече Рајдер.

Американската влада на почетокот на март соопшти дека американската војска планира да помогне во формирање на привремено пристаниште за носење храна, вода и лекови во воената зона во екот на хуманитарната вонредна состојба на палестинската територија.

Планот беше да се изгради пловечко пристаниште во близина на брегот каде што ќе може да се закотват комерцијалните бродови што носат помош. Стоката потоа би била префрлена на други бродови и однесена до пловечка брана. Тие потоа би биле истоварени таму.

Според израелските медиуми, непознати напаѓачи истрелале минофрлачки гранати на привременото пристаниште за време на посетата на вработените во ОН. Осомничени за нападот се палестински исламистички милитанти.

Рајдер ги потврди извештаите дека неколку гранати биле испукани на локацијата, но рече дека тоа немало влијание врз градежните планови и се случило пред американската војска да почне со работа.

Рајдер повторно јасно стави до знаење дека нема планови американските сили да влезат во самиот Појас Газа, кој со месеци е под опсада од Израел по терористичкиот напад во еврејската држава.

To top