Свет По лансираните дронови од иран

Нетанјаху свика состанок на воениот кабинет

Нетанјаху свика состанок на воениот кабинет

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху свика состанок на воениот кабинет во воениот штаб Кирјат во Тел Авив, соопшти неговиот кабинет.

На фотографијата објавена од неговиот кабинет Нетанјаху седи со министерот за одбрана Јоав Галант, министерот Бени Ганц, шефот на ИДФ Херзли Халеви, советникот за национална безбедност Цачи Ханегби и други високи функционери.

Израелската претходно соопшти дека досега идентификувала повеќе од 100 дронови лансирани од Иран кон Израел.

Израелските воздухопловни сили ги следат дроновите и се подготвуваат за дополнителни бранови напади, кои може да вклучуваат и проектили.

Беспилотните летала кои во моментов се следат се очекува да стигнат до земјата за неколку часа, иако ИДФ ќе работи на нивно пресретнување во претходна фаза.

To top