Свет војна

Нетанјаху: Оние кои ни велат да не влегуваме во Рафа, во суштина велат „изгубете ја војната“

Премиерот на државата Израел, Бенјамин Нетанјаху во саботата ги отфрли зголемените повици од светските лидери да се избегне копнена операција во Рафа, велејќи дека тоа би значело губење на војната против Хамас.

Нетанјаху: Оние кои ни велат да не влегуваме во Рафа, во суштина велат „изгубете ја војната“

Премиерот на државата Израел, Бенјамин Нетанјаху во саботата ги отфрли зголемените повици од светските лидери да се избегне копнена операција во Рафа, велејќи дека тоа би значело губење на војната против Хамас.

„Оние кои сакаат да не спречат да дејствуваме во Рафа, во суштина ни велат: „Изгубете ја војната“. Нема да дозволам тоа да се случи“, вети тој на вечерната прес-конференција во Ерусалим. „Нема да капитулираме пред никаков притисок.

Рафа, кој се наоѓа на границата Газа-Египет, е последното преостанато упориште на Хамас во енклавата, но исто така е местото каде што над милион раселени Палестинци побегнаа да бараат засолниште од борбите на друго место.

САД и неколку западни сојузници на Израел го предупредија Ерусалим дека офанзивата во Рафа во сегашните услови би била катастрофална. Израел, кој рече дека ќе подготви план за евакуација на цивилите пред да влезе, верува дека не може ефективно да го ограничи Хамас без да го заземе градот Рафа, кој се наоѓа на границата на Газа со Египет. Најмалку некои од 134-те заложници кои останаа во Газа се смета дека се во градот. Се верува дека таму се засолнува и раководството на Хамас.

Нетанјаху на прес-конференцијата рече дека му рекол на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел ќе се бори до „тотална победа – и да, тоа вклучува акција во Рафах“. Но, операцијата на ИДФ во најјужниот град во Газа, нагласи тој, „очигледно“ ќе дојде само откако цивилите таму ќе имаат можност „да се евакуираат во безбедни области“.

Како одговор на прашањето на „Тајмс оф Израел“ за тоа дали имало планови за влез во најјужниот град во Газа порано, на почетокот на копнената офанзива и, ако е така, зошто тогаш тој чекор не бил преземен, Нетанјаху ги потенцираше напорите на Владата во справување со бегалците во Рафа.

„Нема да навлегувам во нашите планови“, вели Нетанјаху, но „има многу простор северно од Рафа“ за да се евакуираат цивилите што се засолнуваат таму. „Ќе има простор за евакуација.

„Мораме да го направиме ова на уреден начин – и тоа е инструкцијата што им ја дадов на ИДФ“.

Нетанјаху го призна меѓународниот притисок да не дејствува во Рафа, но прашува како меѓународната заедница може да очекува Израел „да остави една четвртина од организираните борбени сили на Хамас на одредена територија. Тоа нема да го дозволиме“.

Нетанјаху нагласи дека сите во владата би сакале да склучат уште еден договор за заложници. „И јас го сакам тоа“ и би било „многу добро“ ако тоа може да се постигне, рече тој. Но, според него, новиот договор за заложници со Хамас „не изгледа многу блиску“ со оглед на преголемите барања на терористичката група.

Но, дури и ако се постигне договор за заложниците, нагласи тој, Израел на крајот ќе влезе во Рафа. „Нема алтернатива за целосна победа. И нема начин да се постигне целосна победа без уништување на тие баталјони во Рафа, и ние ќе го сториме тоа“.

Нетанјаху негираше дека ги оставил настрана министерот за воен кабинет Бени Ганц и набљудувачот Гади Ајзенкот во одлуките во врска со разговорите за заложниците, како што се тврдеше во извештаите на медиумите, кога тој одлучи, без консултација со двајцата, да не испраќа израелски преговарачки тим назад во Каиро на понатамошни разговори.

Тој рече дека воениот кабинет претходно се согласил да ги отфрли „заблудените“ барања на Хамас, кои вклучуваат „барања во врска со Планината на храмот, барања да се стави крај на војната и да се остави Хамас недопрен, барања да се повлече Израел од Газа, барања за ослободување на илјадници убијци“.

Нетанјаху додаде дека сака сегашната итна влада да остане недопрена, во каузата за национално единство.

Нема „награда за терор“

Нетанјаху исто така, зазеде борбен став за меѓународните повици за напредок на палестинската држава. Нетанјаху рече дека Израел „нема да капитулира пред меѓународните диктати“ во врска со идниот договор со Палестинците.

„Договорот ќе биде постигнат само со директни разговори меѓу двете страни, без предуслови“, рече тој, нагласувајќи дека ќе продолжи „цврсто да се спротивставува на едностраното признавање на палестинската државност“.

Нетанјаху рече дека нема да има „поголема награда за терор“ по убиствата на 7 октомври од тоа да им се даде држава на Палестинците и дека таквиот потег „ќе го спречи секој иден мировен договор“.

Минатата недела Вашингтон пост објави дека САД и неколку арапски партнери подготвуваат детален план за сеопфатен мировен договор меѓу Израел и Палестинците, кој вклучува „цврста временска рамка“ за палестинска држава.

Членовите на партијата на Нетанјаху и министрите од десната страна на неговата коалиција јавно го критикуваа извештајот, при што еден министер од Ликуд го повика Израел да го откаже Договорот од Осло со кој се создаде палестинската самоуправа.

Осврнувајќи се на прашањето дека израелските жители на пограничните заедници погодени од Газа на 7 октомври можат безбедно да се вратат во своите домови, Нетанјаху рече дека се договорени финансиските аранжмани, а Министерството за одбрана наскоро ќе издаде јасна изјава во врска со безбедносната ситуација.

„Никогаш нема ситуација на „без опасност“, рече тој. „Но, опасноста од копнена инвазија каква што се случи на 7 октомври не е реална, тоа ви е јасно. Хамас е длабоко во тунелите. Некој секогаш може да помине низ оградата. Но, тој вид масовна воена терористичка инвазија е надвор од игра. И нема да дозволиме тоа да се повтори“.

Што се однесува до минофрлачки, ракетни и ракетни истрели, „тоа секогаш е можно“, призна тој, додавајќи дека Израел уништил „огромен дел“ од капацитетите на Хамас во овој поглед.

„Не велам дека е невозможно“ да се случи таков напад, рече тој, но очекуваме таквите инциденти да бидат минимални.

To top