Свет израел не се шегува

Нетанјаху: Израелската армија ќе ја контролира Газа по војната

„Силите на ИДФ ќе останат да го контролираат Појасот, нема да им го дадеме на меѓународните сили“, им рекол Нетанјаху на јужните градоначалници, според изјавата на неговиот портпарол.

Нетанјаху: Израелската армија ќе ја контролира Газа по војната

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека израелската војска ќе ја контролира Газа по војната, неколку часа откако тој изјави за Фокс њуз дека Израел не сака повторно да го окупира или да управува со Појасот.

Претходно оваа недела, Нетанјаху изјави за ABC News дека Израел ќе има целосна одговорност за безбедноста над Појасот Газа на неодредено време по завршувањето на војната против Хамас.

Последните коментари беа дадени на состанокот со градоначалниците на пограничните градови во Газа, првиот состанок на групата што Нетанјаху го одржа со нив по војната-

„Силите на ИДФ ќе останат да го контролираат Појасот, нема да им го дадеме на меѓународните сили“, им рекол Нетанјаху на јужните градоначалници, според изјавата на неговиот портпарол.

Американските функционери изнесоа идеја во последниве недели дека некаков вид меѓународна сила, веројатно со војници од соседните арапски сојузници, ќе управува со безбедноста во Појасот Газа во меѓувреме додека функционалната палестинска влада, за која Вашингтон се надева дека ќе биде Палестинската управа, вратени.

Сепак, во неговите коментари за градоначалниците на југот, Нетанјаху се чини дека целосно ја отфрла идејата.

Градоначалниците му рекоа на Нетанјаху дека сакаат поинаква безбедносна реалност по завршувањето на војната и го повикаа да не се согласи на примирје додека „последниот терорист во Газа не биде убиен“, рече портпаролот на премиерот во изјавата.

Нетанјаху, исто така, им вети на градоначалниците дека владата ќе им обезбеди економска помош на градовите на границата со Газа за да ја надомести штетата предизвикана од нападите на Хамас.

To top