Свет војна

Нетанјаху: Израел ги отфрла „наредбите“ за мировен договор

Бенјамин Нетанјаху рече дека „Израел директно ги отфрла меѓународните наредби“ и дека мировниот договор ќе биде постигнат само „преку директни преговори“ меѓу Израел и Хамас.

Нетанјаху: Израел ги отфрла „наредбите“ за мировен договор

Бенјамин Нетанјаху рече дека „Израел директно ги отфрла меѓународните наредби“ и дека мировниот договор ќе биде постигнат само „преку директни преговори“ меѓу Израел и Хамас.

Коментарите на Нетанјаху уследија по разговорот со Џо Бајден, втор за помалку од една недела, во кои американскиот претседател го повтори своето предупредување дека Израел не треба да продолжи со својот напад врз Рафа без веродостоен план за обезбедување на безбедноста на палестинските цивили.

Бајден и Нетанјаху разговараа и за преговорите кои се водат за ослободување на заложниците, а Бајден вети дека ќе продолжи да работи деноноќно за да помогне во ослободувањето на луѓето кои се во заробеништво на Хамас 132 дена, соопшти Белата куќа.

Бајден претходно овој месец изјави дека операцијата на Израел против Хамас во Газа е „прекумерна“ и изрази голема загриженост за зголемениот број цивилни жртви во палестинската енклава.

To top