Свет невреме

Гром удри во авион на „Бритиш ервејс“, патниците престрашени – екипажот одлучи во последен миг

Гром удри во авион на „Бритиш ервејс“ на приближување до аеродромот Хитроу.

Гром удри во авион на „Бритиш ервејс“, патниците престрашени – екипажот одлучи во последен миг

Гром удри во авион на „Бритиш ервејс“ на приближување до аеродромот Хитроу.

Според DailyMail, патниците на летот BA919 од Штутгарт до Хитроу зборувале за нивниот „шок“ по инцидентот кој го принудил екипажот да се пренасочи кон Гетвик.

Летот ја напушти Германија кратко по 13:00 часот по локално време (12:00 часот БСТ) и требаше да слета на Хитроу во 13:40 часот. Но, лошото време ги принуди пилотите да се пренасочат кон Гетвик, каде што патниците пристигнаа околу 14 часот пред да бидат пренесени во Хитроу.

Еден патник сподели фотографија од гром надвор од прозорецот на авионот и рече:

– Екипажот беше неверојатен кога нашиот лет беше погоден од гром при приближувањето до Хитроу. Тоа беше шокантно. Летот мораше да се пренасочи кон Гетвик.

Друг човек, чиј син и внук биле на летот, го опишал како „лет од пеколот“ откако патниците доцнеле поради прегреани сопирачки во Штутгарт пред да бидат пренасочени во ОК поради бури со грмотевици.

Портпаролот на Бритиш Ервејс изјави:

– БА919 рано попладнево се пренасочи кон Гетвик поради временските услови во регионот. Летот слета нешто пред 14 часот. Патниците биле однесени од Гетвик до Хитроу.

Друг патник, кој бил на друг лет за Хитроу, исто така открил:

– Само што ме погоди гром на приодот до Хитроу. Отиде право под пилотската кабина и ја остави опашката – видовме како пука низ пилотската кабина. Претходно имав слушнато за гром што патува низ кабината, но ова ми беше прв пат да го видам во реалниот живот.

To top