Свет Вашингтон ќе воведе повеќе од 500 нови санкции

Бајден најави нови санкции против Русија две години по војната во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека Вашингтон ќе воведе повеќе од 500 нови санкции против Русија, во момент кога САД се обидуваат да го зголемат притисокот врз Москва поради нејзината војна во Украина.

Бајден најави нови санкции против Русија две години по војната во Украина

САД, исто така, ќе воведат нови извозни ограничувања за речиси 100 субјекти за давање поддршка на Русија и ќе преземат активности за дополнително намалување на приходите на Русија од енергијата, наведе Бајден во изјавата.

Мерките се обидуваат да ја повикаат Русија на одговорност за војната и смртта на опозицискиот лидер Алексеј Навални, рече Бајден, додека Вашингтон се чини дека ќе продолжи да ја поддржува Украина, иако таа се соочува со сериозен недостиг на муниција, а американската воена помош е одложена со месеци во Конгресот.

„Тие ќе обезбедат Путин да плати уште поостра цена за неговата агресија во странство и репресија дома“, рече Бајден за санкциите.

To top