Свет

Бајден и Трамп меѓусебно се нарекуваа „закана за демократијата“ на истовремените предизборни митинзи во американската држава Џорџија

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот претходник Доналд Трамп вчера зборуваа на предизборните митинзи во американската сојузна држава Џорџија, која се појавува како стратешка територија во нивната трка за највисоката функција во земјата на изборите на 5 ноември оваа година, објавија британските медиуми. истакнувајќи дека двајцата претенденти од Демократската и Републиканската партија меѓусебно се нарекуваат „закана за демократијата“.

Бајден и Трамп меѓусебно се нарекуваа „закана за демократијата“ на истовремените предизборни митинзи во американската држава Џорџија

И Бајден и Трамп предупредија дека „ќе има страшни последици за земјата“ доколку другиот влезе во Белата куќа за втор претседателски мандат во неговата политичка кариера. Тоа беше прв пат оваа година противниците да водат кампања во иста држава во исто време.

Трамп уште еднаш рече дека демократите ја претвориле „владата на Бајден во свое оружје“, мислејќи на серијата тужби поднесени против него.

За возврат, актуелниот претседател го нападна својот ривал по повод неговата средба на Флорида со унгарскиот премиер Виктор Орбан.

-Кога тој (Трамп) вели дека сака да биде диктатор, јас му верувам, рече Бајден.

Трамп е на пат целосно да ја добие претседателската номинација на неговата партија во вторник, кога републиканците во државата Џорџија, како и во сојузните држави Мисисипи и Вашингтон, ќе излезат на гласање. На предизборниот митинг на Бајден, демонстрант беше одведен од полицијата откако гласно го нарече претседателот „Џо геноцид“. Шефот на државата ја доби поддршката од Грузија на општите претседателски избори во 2020 година.

To top