Регион војна

WSJ: Путин сака војна на Балканот

Москва се обидува да „отвори нов фронт на Балканот“, но за да го постигне тоа не мора да испраќа своја војска во регионот, според Ивана Страднер и Марк Монтгомери од Фондацијата за одбрана на демократијата во анализа за Волстрит журнал.

WSJ: Путин сака војна на Балканот

Москва се обидува да „отвори нов фронт на Балканот“, но за да го постигне тоа не мора да испраќа своја војска во регионот, според Ивана Страднер и Марк Монтгомери од Фондацијата за одбрана на демократијата во анализа за Волстрит журнал.

Тие предупредуваат дека „Русија треба да се потпре само на Србија во охрабрувањето на насилството и нестабилноста, сметајќи на фактот дека НАТО ќе ослабне“.

Нивниот авторски текст насловен „Путин сака војна на Балканот“ ви го пренесуваме во целост: 

„Додека сите погледи се вперени во Украина, во Европа се подготвува уште еден конфликт. Три децении по крвавиот распад на Југославија, неодамнешните судири меѓу Србија и Косово повторно ги разгореа долгогодишните етнички конфликти. Додека Србија иницира настани на теренот, Москва го разгорува пламенот.

Владимир Путин беше искрен во својата желба да ја ослаби Северноатлантската алијанса и да ја врати Русија на нејзините историски граници.

Но, со оглед на тоа што руските сили трпат загуби во Украина, Москва има многу да добие со поттикнување проблеми на друго место на континентот.

Вистинска регионална криза ќе му даде на Кремљ можност да стекне локално влијание преку трговија со оружје и посредување, притоа оттргнувајќи го вниманието од Украина и давајќи ѝ на Русија влијание врз западните лидери.

Западен Балкан е совршен кандидат. Косово и Босна и Херцеговина не се членки на НАТО.

Исто како што Москва се обидува да доминира со она што го нарекува „рускиот свет“, Србија долго време повикува на обединување на „српскиот свет“.

Тој концепт ја поттикна Србија да го нападне Косово во 1998 година – конфликт кој заврши само со воената интервенција на НАТО во март 1999 година за да се стави крај на кршењето на човековите права од Србија врз албанското етничко население.

Иако илјадници војници на НАТО остануваат во Косово како мировници, тензиите се високи.

Во 2008 година, Косово еднострано прогласи независност од Србија и доби признание од многу западни земји, вклучително и САД. Но, Србија сè уште не го признава суверенитетот на Косово.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја зајакнува својата моќ во земјата и во текот на минатата година, со поддршка на Русија, вршеше притисок врз Косово.

Во мај, Србија ги стави своите војници во борбена готовност по судирите меѓу етничките српски бунтовници и меѓународните мировници во кои беа повредени 90 војници на НАТО.

Тоа беше потег направен по моделот на Кремљ, користејќи ги етничките тензии како изговор за воена акција.

Вучиќ во септември препиша уште една страница од книгата на Путин.

Триесет тешко вооружени етнички Срби, за кои Косово рече дека биле опремени од Србија и поврзани со Вучиќ, нападнаа полициска патрола во Косово, при што убиле четворица. Претседателот на Србија негираше дека ги вооружил напаѓачите.

Србија го искористи тој инцидент како изговор да испрати огромно количество тешко оружје и војници на границата со Косово на крајот на септември.

Белата куќа стана „многу загрижена дека Србија можеби се подготвува да започне воена инвазија“, изјави подоцна американски функционер за Тајм.

Таквиот конфликт лесно може да се пренесе и на соседна Македонија, членка на НАТО.

Загриженоста за настанатата криза го натера Вашингтон да објави декласифицирани разузнавачки информации за зајакнувањето на српската армија и нападот врз косовската полиција.

Денови подоцна Србија се повлече од границата, но очигледно е дека Белград и Москва подготвуваат нова кампања на насилство и провокации за 2024 година.

Русија спроведува операции за влијание со провоени пораки во Србија и испраќа оружје. Кина исто така испорачува оружје.

Србија вети дека ќе ги зголеми воените трошоци оваа година и продолжува да биде домаќин на таканаречениот хуманитарен центар управуван од Русија во близина на главната база на НАТО во Косово, за која западните официјални лица велат дека служи како руски шпионски центар.

Србија и Русија негираат.

Се чини дека Србите се желни за изговор да дејствуваат – во февруари Србија објави дека забраната на Косово за српскиот динар како валута е етничко чистење.

И ова не е единственото буре барут во регионот. На работ на колапс е и Босна и Херцеговина.

Кон крајот на минатата година, водачот на босанските Срби, Милорад Додик, друг руски сојузник, се закани дека неговиот полуавтономен регион, Република Српска, ќе се отцепи од земјата.

Во следните месеци, ова може повторно да го разгори етничкото насилство во кое загинаа повеќе од 100.000 луѓе за време на војната во Босна од 1992 до 1995 година.

Во извештајот од 5 февруари, американската канцеларија на директорот на националното разузнавање рече дека очекува зголемен ризик од меѓуетничко насилство на Западен Балкан во 2024 година.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на крајот на минатата година предупреди дека Русија има планови за дестабилизација на Балканот, што британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон го изрази со загриженост во јануари.

Западните сили мора да спречат понатамошна нестабилност на Балканот. НАТО треба да ги пренасочи таму воените и дипломатските ресурси и да ги зајакне воените обврски на Косово.

Коалицијата на подготвени членки на НАТО сега треба јавно да се обврзе да обезбеди воена помош доколку Србија или Русија преземат агресивни чекори на Балканот.

Во меѓувреме, САД треба да продолжат да воведуваат санкции за службениците кои ја поткопуваат безбедноста на Западен Балкан, а Европската унија треба да се приклучи.

Вашингтон и неговите сојузници, исто така, треба да продолжат да користат декласифицирани разузнавачки информации за поддршка на нивната дипломатија.

НАТО треба да распореди тимови за антихибридно војување за да се спротивстават на руските и српските пропагандни кампањи со засилена сајбер безбедност.

Додека НАТО ја слави 75-годишнината, а Путин трпи се повеќе загуби во Украина, Москва се обидува да отвори нов фронт на Балканот. Москва не мора да испраќа своја војска во регионот.

Русија треба да се потпира само на Србија во охрабрувањето на насилството и нестабилноста, сметајќи на фактот дека НАТО ќе ослабне“, стои во авторскиот текст, пренесува Н1.

To top