Регион тлото не мирува

Нов силен земјотрес во Црна Гора

Епицентарот на земјотресот бил недалеку од Никшиќ, каде во вторникот вечерта бил регистриран и земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала.

Нов силен земјотрес во Црна Гора

Граничната област меѓу Црна Гора и Босна и Херцеговина во средата повторно беше погодена од умерен земјотрес, со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот на земјотресот бил недалеку од Никшиќ, каде во вторникот вечерта бил регистриран и земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала.

„Земјотресот во 12 часот и 40 минути беше со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала, се наоѓаше на длабочина од 15 километри, а по него следеше уште еден послаб, со јачина од 2,8 степени“, соопшти Црногорскиот сеизмолошки завод, додавајќи дека земјотресот може да предизвика помала материјална штета.

Најнови вести од Регион

To top