Регион

Бугарскиот Парламент ја прифати оставката на владата

Парламентот на Бугарија, едногласно, со 216 гласа „за“ ја прифати оставката на премиерот Николај Денков и на владата. Одлуката е донесена во отсуство на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов и вицепремиерката Марија Габриел, која според планот треба да биде идниот премиер.

Бугарскиот Парламент ја прифати оставката на владата

Владата ќе продолжи да ги извршува своите обврски во оставка до избор на нова. Сепак, преговорите меѓу ГЕРБ и „Продолжуваме со промената – Демократска Бугарија“ се уште не се почнати, а тие треба да одговорат на тоа како точно ќе продолжи формулата за управување и каков документ ќе биде потпишан за ова. ПП-ДБ бара разговорите да започнат што е можно поскоро, но според ГЕРБ тие не можат да се одржат додека Габриел е во странство.

Оставката на Денков е дел од „џентлменскиот договор“ постигнат пред девет месеци меѓу ГЕРБ и ПП-ДБ, со кој се предвидува Денков да поднесе оставка девет месеци по одобрувањето на кабинетот од Народното собрание, за да може оваа функција, во следните девет месеци да ја извршува Габриел од ГЕРБ.

Откако е изгласана оставката на владата, претседателот сега мора да ги повика партиите застапени во парламентот на консултации пред да почне повторно да ги дели мандатите за формирање влада. Според основниот закон, Румен Радев мора прво да и достави една на најголемата пратеничка група, која во случајов е таа на ГЕРБ, која ќе има рок од 7 дена да го реализира мандатот или да го врати.

Доколку во меѓувреме партијата на Бојко Борисов и ПП-ДБ постигнат договор за механизмите на владеење, веројатно Габриел ќе го врати првиот мандат. И да не се случи тоа, сепак, двете формации имаат уште една можност да формираат заеднички кабинет – со вториот мандат, кој ќе и биде предаден на ПП-ДБ, со повторно рок од 7 дена. Хипотетички, ако и вториот мандат се врати нереализиран, претседателот мора да предаде трет, но на политичка сила по негов избор. Досега секогаш беше БСП. По евентуален неуспех во третиот мандат – закажан е датум за нови парламентарни избори.

Борисов и Габриел отсуствуваа од пленарната сала за време на гласањето бидејќи ќе учествуваат на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) во Букурешт за поддршка на номинацијата на Урсула фон дер Лајен за втор мандат на чело на Европската комисија.

Денков пред пратениците истакна дека оставката на владата е покана до ГЕРБ да ги започне преговорите за ротацијата. Според него, во наредните денови ќе бидат презентирани резултатите од кабинетот за изминатите девет месеци, а пред пратениците наведе дел од постигнувањата на извршната власт.

Тој го истакна позитивниот раст на економијата од 2 отсто, контролата на инфлацијата и зголемувањето на платите во повеќе сектори. Некои од неговите зборови беа дочекани со потсмев од пратениците на ГЕРБ.

„И покрај амбиентот на дезинформации, саботажи, напади и провокации, ние сме подготвени да продолжиме со реализација на зацртаните приоритети и програмата за управување со премиерката Марија Габриел“, рече Денков, кој посебно им се заблагодари на Габриел, министрите и народните претставници, кои ја поддржа оваа влада.

To top