Македонија тетово

ВИДЕО: Големо невреме во Тетово

Попладнево, Тетово беше погодено од невреме со силен дожд и град. Поплавени се повеќе подрумски простории каде интервенираат пожарникарите.

ВИДЕО: Големо невреме во Тетово

Попладнево, Тетово беше погодено од невреме со силен дожд и град. Поплавени се повеќе подрумски простории каде интервенираат пожарникарите.

– Командирот на ТППЕ Тетово бара да биде исклучена струјата во цело Тетово бидејки според него ризикот од струен удар по граѓаните и пожарникарите е многу висок поради тоа што се поплавени подрумските простории на повеќе куќи и објекти , соопшти ЦУК.

Во неколку наврати интервенирале во извлекување на луѓе и поплавени возила.

На 112 стигнаа неколку пријави од граѓани за поплавени подруми. Во моментов се воспоставува контакт со ЕВН.

Дел од граѓаните веќе објавуваат видеа од невремето кое го зафатило полошкиот регион.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EMmedia doo (@kurir.mk_official)

To top