Македонија временска прогноза

Променливо облачно време, попладне дожд и снег на планините

Од четврток попладне се очекува влажен бран со повремени врнежи од дожд, на планините од снег.

Променливо облачно време, попладне дожд и снег на планините

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне и кон крајот на денот, во западните делови ќе има локални врнежи од дожд, на планините и на некои повисоки места од снег. Минималната температура ќе биде во интервал од – 6 до 0, а максималната ќе достигне од 4 до 10 степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со слаб југоисточен ветер. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне до 7 степени.

До четврток времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во благ пораст, освен по котлините каде ќе има појава на магла или ниска облачност. Од четврток попладне се очекува влажен бран со повремени врнежи од дожд, на планините од снег.

Најнови вести од Македонија

To top