Македонија убиство од користољубие

Најавена прес-конференција за случајот со убиството на Вања и 74-годишниот Панче

Министерството за внатрешни работи и Основното јавно обвинителство доцна вчера соопштија дека во близина на Скопје е пронајдено безживотното тело на 14-годишнината Вања која се водеше за исчезната од 27 ноември. Во околината на Велес е пронајдено и телото на 74-годишниот П.Ж. кој се водел за исчезнат од 24 ноември.

Најавена прес-конференција за случајот со убиството на Вања и 74-годишниот Панче

За двата случаи, како што информираа од МВР, осомничени се пет лица, од кои за три се бара мерка притвор, едно е надвор од државата, а едно лице во моментов е во полициска станица.

„Претходно, во врска со кривичните дела беше пронајдено опожарено возило „цитроен“ и по извршени вештачења обезбедени се материјални докази за инволвираност на лицата, за што по целосно документирање на случаите, во координација со Јавен обвинител ќе бидат поднесени соодветни кривични пријави“, посочија од МВР.

Од спроведените истражни дејствија утврдено е дека и двете убиства се извршени од истите лица, чиј мотив е користољубие.

Според информацијата на МВР, од реализираните оперативни мерки утврдено е дека Вања била земена со возило од влезот на живеалиштето, а од обезбедените информации од распитот, утврдено е дека била убиена истиот ден (27.11.2023) околу 10.00 часот.

Веднаш по добивањето на пријавите за исчезнатите лица, од МВР посочуваат, дека се преземени мерки и активности за нивно пронаоѓање. Извршени се претреси во домови и други простории на подрачјата на СВР Скопје, СВР Велес и СВР Штип, при што пронајдени и одземени се мобилни телефони, компјутери, возило и друго.

Извршен е увид на двете локации каде се пронајдени телата и издадена е наредба за обдуција. Исто така, издадени се наредби за прибирање и вештачење на сите траги и докази од двете локации, информираа во заедничко соопштение Јавното обвинителство и МВР.

Од МВР информираат дека сите осомничени се од македонска етничка припадност.

Вања Ѓорчевска беше пријавена за исчезната во понеделникот, на 27 ноември од нејзината мајка. Последен пат била забележана во период по 7.20 часот, на пат кон училиштето Песталоци.

Најнови вести од Македонија

To top