Македонија Зрновци

Ковачки: Со оваа власт на СДС и ДУИ Македонија е помизерна и од Алжир и Нигерија – да покажеме дека треба да се има образ, да се има чест и достоинство, да ја поддржиме професорката Силјановска Давкова

Цените скокнаа до небо, а примањата, да ве прашам, дали тие скокнаа до небо? Деновиве ќе видите разни експерти од нивните ќе се расфрлаат со какви се не лаги и демагогии, но Вие добро знаете колку бeшe лебот, колку беше горивото, колку беше брашното и сите останати намирници пред 6-7 години, а колку се денес? – посочи Ковачки.

Ковачки: Со оваа власт на СДС и ДУИ Македонија е помизерна и од Алжир и Нигерија – да покажеме дека треба да се има образ, да се има чест и достоинство, да ја поддржиме професорката Силјановска Давкова

Носителот на листата на пратеници од третата изборна единица Драган Ковачки се обрати на митингот во Зрновци и се осврна на стандардот на граѓаните кој со оваа власт на СДС и ДУИ е влошен.

Македонија да е на врвот на листата во Европа според индексот на мизерија! Помизерни сме дури и од Алжир, Тунис и Нигерија! Исправно ли е 600.000 луѓе во државава да живеат со само 150 денари на ден, а оние најсиромашните со само 60 денари на ден. Цените скокнаа до небо, а примањата, да ве прашам, дали тие скокнаа до небо? Деновиве ќе видите разни експерти од нивните ќе се расфрлаат со какви се не лаги и демагогии, но Вие добро знаете колку бeшe лебот, колку беше горивото, колку беше брашното и сите останати намирници пред 6-7 години, а колку се денес? – посочи Ковачки.

Тој потсети и на справувањето со ковид кризата и менаџирањето на здравството, но и иселувањето и криминалот и корупцијата ккао горливи проблеми со кои се соочува Македонија.

Знаете дека државата е веќе влезена во погрешен правец и мораме да ја вратиме назад, да му припадне на народот и мора да се случат промените.

Затоа ја бараме вашата поддршка. Мораме да ја исправиме Македонија и да го вратиме духот кај народот! Дојде времето кое македонските граѓани долго го чекаа! Дојде времето за одговорот кој граѓаните му го спремаат и на Зоран Заев,.. и на Димитар Ковачевски, … и на Стево Пендаровски и на сите од СДСМ и на тој „Европски“ фронт на ДУИ! Одговор дали нивните политики и владеење биле добри или катастрофални. Да се организираме и да им го дадеме тој одговор. Што помасовно тоа подобро! Да покажеме дека може поинаку, да покажеме дека треба да се има образ, да се има чест и достоинство, да се има чувство за одговорност. Сите овие карактеристики се неспоиви за досегашниот претседател Стево Пендаровски, а се вистински украс на карактерот на нашиот кандидат професорка Гордана Силјановска-Давкова! Образ, Чест, Достоинство и гордост!- заклучи Ковачки.

Најнови вести од Македонија

To top