Македонија состојба на патишта

ФОТО: Колони возила на ГП Богородица, важна информација ако одите во Грција

ФОТО: Колони возила на ГП Богородица, важна информација ако одите во Грција

Поголем број возила се забележани на граничниот премин со Грција, „Богородица“.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, пo суви коловози.

-Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, информираат од АМСМ.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Ако патувате кон Грција треба да знаете дека метеоролозите најавуваат топло лето со силни и редовни топлотни бранови.

Грција се подготвува за „исклучително тешко“ лето и ќе ја зајакне својата превенција од шумски пожари и механизмот за гаснење пожари, бидејќи климатските промени се закануваат со високи температури, велат локалните власти.

Која важна информација треба да ја знаете за Грција, прочитајте ТУКА.

Најнови вести од Македонија

To top