Хроника Измама

Не пријавил дека мајка му починала и ги користел нејзините пари, скопјанец доби кривична пријава

На тој начин тој нанел штета на Буџетот за сума од 2.410.328 денари.

Не пријавил дека мајка му починала и ги користел нејзините пари, скопјанец доби кривична пријава

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“.

Во Министерство за труд и социјална политика, тој не пријавил дека неговата мајка, која била корисник на права на „семејна инвалиднина“, починала на 22.01.2013, по што во периодот од 01.02.2013 до 06.03.2022 продолжил да ги користи правата.

На тој начин тој нанел штета на Буџетот за сума од 2.410.328 денари.

To top