Економија ќе има ли промена?

РКЕ ќе одлучува за цените на горивата

РКЕ ќе одлучува за цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува за цените на нафтените деривати.

Согласно последната одлука која ја донесе РКЕ,  цените на бензините останаа непроменети, а дизелот поевтини за половина денар.

Ова се актуелните цени на горивата:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 86,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 88,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 77,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 77,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 44,302 (денари/килограм)

To top