Економија

Биткоинот скокна за 4,9 отсто на 63.361 евро

Биткоинот скокна за 4,9 отсто на 63.361 евро

Биткоинот денеска во 15:15 часот поскапе за 4,9 отсто на 63.361,25 евра на најголемата светска берза за криптовалути Бајненс (Binance).

Вкупниот обем на тргување со биткоин во последните 24 часа изнесува 23,9 милијарди евра, што е помалку од просечниот дневен промет од минатата недела.

Индексот на страв и алчност (Fear and Greed Index) поврзан со биткоинот денеска е на ниво од 75 во категоријата „алчност“, што значи дека инвеститорите се уште се оптимисти за натамошниот раст на биткоинот.

Најнови вести од Економија

To top