Економија криптовалути

Биткоинот се враќа над 67 илјади долари поради тековната лудост со мемекоините

Цената на биткоинот накратко се врати над 68.000 долари во понеделникот, откако нестабилноста околу претстојниот состанок за политиката на Федералните резерви натежна на пазарот, објави CoinDesk.

Биткоинот се враќа над 67 илјади долари поради тековната лудост со мемекоините

Цената на биткоинот накратко се врати над 68.000 долари во понеделникот, откако нестабилноста околу претстојниот состанок за политиката на Федералните резерви натежна на пазарот, објави CoinDesk.

„Викендот беше исполнет и со страв и со алчност бидејќи Биткоинот беше спуштен на ниско ниво од 64.500 долари“, рече QCP Capital на Telegram. Биткоинот оттогаш закрепна на над 67.000 долари и се чини дека инвеститорите се среќни што ги искористуваат пониските цени за купување, се додава во коментарот.

Неколку минути пред 09:30 часот по наше време, биткоинот се тргуваше за 67.709 долари, што е зголемување од 3,4% за тој ден. Во моментот на пишување на материјалот цената е 68.160 долари.

Ризиците околу претстојниот состанок за монетарната политика на ФЕД сè уште ги вознемируваат инвеститорите, враќајќи ги макроекономските грижи на агендата. Најновите податоци за американската економија сигнализираа постојана инфлација, што доведе до подолги каматни стапки и силен долар што ги оптоварува поризичните средства.

Алатката CME Fed Watch дава 99% шанса каматните стапки да останат непроменети.

Во меѓувреме, мемекоините беа големите победници за време на викендот, зголемувајќи ја пазарната капитализација на секторот за повеќе од 55 милијарди долари, што претставува зголемување од 11%, според податоците на CoinGecko.

Најголема добивка имаа „кучешките“ монетите: Shiba Inu со 10,5% за денот, DogWifHat со 19,2% и CORGIAI со 8,2%. Сепак, монетите се во минус денеска.

Зголемување има и за главните монети на блокчејновите на кои се издадени овие мемекоини – „Solana“ поскапе за 8,3% за денот, а „Avalanche“ за 15,2%.

„Solana повторно експлодира како најжешката крипто-средство меѓу трговците, со нови мемекоини што се појавуваат речиси секоја минута“, коментира Ник Рак, главен извршен директор на ContentFi Labs.

To top