стево пендаровски

Пронајдени се 1157 резултати на тема „стево пендаровски“
Вести

Пендаровски: Протераните Руси се занимаваа со шпионажа – односите со Руската Федерација се на најниско ниво во историјата

Сите протерани руски дипломати од Македонија излегувале надвор од статуст што им е даден при доаѓањето и тоа е докажано до последната...
Вести

Пендаровски: Обновениот и зајакнат мултилатерализам е одговор на заканите на денешницата, потребни внатрешни реформи во ОН

Секоја година, во овој период, очите на светот се вперени кон најголемиот собир, на кој политичките лидери на нациите ги изложуваат своите...
Вести

Пендаровски: Ако за земјите од Западен Балкан се инститира прво да ги решат билатералните спорови, тогаш ниту една нема да влезе во ЕУ

Во изминатите три години имаме сериозен дисбаланс меѓу традиционалните критериуми за влез во Европската Унија и надминување на билатералните...
Вести

Пендаровски: Не мислам дека Македонците имаат нешто против Бугарите, туку им е „преку глава“ од условувања за членство во ЕУ

Не мислам дека нашите граѓани, посебно Македонците, имаат нешто против Бугарите, туку им е „преку глава“ од преусловувања и условувања...
Вести

И Пендаровски експресно го потпиша Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик

Претседателот Стево Пендаровски, денеска одлучи да го потпише Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот...
Вести

Пендаровски по случувањата на Онкологија: Фрапантно и згрозувачки, за здраво општество ни треба правна држава во пракса

По низата скандали на Клиниката за онкологија, со став се огласи и претседателот Стево Пендаровски. -Фрапантни и згрозувачки се јавно...
Вести

Отворено писмо до Пендаровски: „Разочарани сме од Вашиот молк за 4 големи трагедии, со 97 жртви и НУЛА денови затвор“

Отворено писмо до претседателот Стево Пендаровски испрати Движење „Подобро за Тетово”. Нивното писмо го пренесуваме во продолжение: Почитуван...
Вести

Пендаровски: Макрон никаде не вели дека Западен Балкан не треба да влезе во ЕУ додека тие прават внатрешно преуредување

Претседателот Стево Пендаровски рече дека изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за реформирањето и проширувањето на...