Миле Лефков

Пронајдени се 33 резултати на тема „Миле Лефков“
Вести

Лефков: Филипче и Заев уплатиле 7.8 милиони на фантом фирмата од Хонг Конг, тоа не е гаранција, туку чиста исплата со акредитив, а сега да одговорат каде требало да заврши разликата

Ова е документ кој докажува дека Венко Филипче извршил уплата на аванс од 7.800.000 американски долари на фантом фирмата од Хонг Конг –...
Вести

Лефков: Како случајот „Мафија 1“ успеа да заврши во јавното обвинителство наместо во основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал?

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков на одговор на новинарско прашање во однос на вчерашните пресови за случајот „Мафија 1“ истакна...
Вести

Лефков до Филипче: Тврдеше дека документите се лажни, ова се докази за исплати од 7.8 милиони долари кон фантом фирмата која требала да ги набави вакцините, по цена двојно повисока од другите

Ако се уште не јасно зошто пет месеци чекавме вакцини, одговорот е затоа што додека министрите низ светот бркаа вакцини, Филипче и Заев...
Вести

Лефков: Софтверот со прашањата за испит за судии и обвинители во канцеларијата на Рашковски фрла сомнеж и дамка на легитимноста на спроведените испити

Истрагата околу Драги Рашковски добива нови димензии, при претресот во неговата канцеларија на Правниот факултет во Скопје, која ја...
Вести

Лефков: Додека Филипче возеше мотори со Заев, доктор од кратовско на раце носеше пациент, тоа е доктор, а не Филипче кој граѓаните ги остави на милост и немилост

На денешниот протест пред Министерството за здравство се обрати пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков кој зборуваше за...
Вести

Лефков: Постојат информации дека политичари од власта се вакцинирани, поради тоа под итно е потребна декласификација на податоци кој се е вакциниран

„Апсолутно не станува збор за добивање на политички поени, особено не во вакво осетливо време и во вакви осетливи моменти кога гледате...
Вести

„Комисијата за здравство во Собранието во најбрз рок да побара од министерството за здравство информација со список на лица кои до овој момент примиле вакцини против КОВИД-19“

Денеска, како пратеничка група на ВМРО – ДПМНЕ, доставуваме допис до Арбен Зибер, претседател на Комисија за здравство во Собранието,...
Вести

Лефков: Пописот е огромен ризик по јавното здравје, директорот на ДЗС не може да гарантира безбедност кога власта не е способна да го заштити населението

„Пописот е огромен ризик по јавното здравје. А, директорот на ДЗС , Апостол Симовски ја гарантира безбедноста и почитување на протоколите,...
Вести

Лефков: Заев хаосот од извршната власт успеа да го прелее и во Собранието, наместо гласање на петтиот пакет мерки, си гласаше доверба владејачкото мнозинство

Колку добар термин „блокирање“ на Собрание кога сте нефункционален, значи прво имаме целосен хаотичен премиер на оваа држава, односно...
Вести

Лефков до ДКСК: Да се отвори случај за Филипче и набавката на кинески вакцини по 62.5 долари преку фантом фирма од Хонг Конг

И денеска имаме набавено 0 вакцини. Венко Филипче и Зоран Заев продолжуваат да ги разочаруваат граѓаните. Денеска во ДКСК поднесуваме...
Вести

Лефков: Фантом фирмата преку која Заев и Филипче сакале да оди набавката на вакцини е регистрирана само 3 месеци по формирањето на владата на СДСМ

Фантом фирмата Стабри Интернешенал преку која Заев и Филипче сакале да книжат провизии од кинеските вакцини е регистрирана само 3 месеци...
Вести

Лефков: Кина продава вакцина по 30 долари, Заев и Филипче нуделе по 60 за да има дупла провизија преку фантом фирмата од Хонг Конг

Барајќи го правиот пат, уплатил ли Венко Филипче на сметка на Стабри Интернешенал 12.5 милиони долари на сметка во Дојче банк?! Министерството...
Вести

Лефков: Нема место за преговори со криминалци како Заев, неговиот пад е неизбежен, неопходни се предвремени парламентарни избори

Обидот на Заев за широка коалиција е политика купи ден помини. Тоа е најава да обвинувањата за нефункционирањето на државата, да преминат...
Вести

Лефков: Филипче суспендира 4 закони и го менува начинот на јавни набавки за Клинички за да може да троши 500 милиони евра народни пари без да сноси одговорност

Целта на Законот за изградба на новиот Клинички центар е да се смени начинот на јавна набавка, да се суспендираат 4 закони и Филипче без...