корупција

Пронајдени се 112 резултати на тема „корупција“
Вести

Мисајловски: Извештајот на Стејт Депарментот ги нотира криминогеноста, криминалот и корупцијата на власта предизвикани од Заев, ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати владеењето на правото

Извештајот на Стејт Департментот на САД потврдува дека Зоран Заев и неговата влада ја зацементирале Македонија на дното. Се нотира...
Вести

ДКСК: Законот за стратешки инветитор за изградба на автопати е висок ризик фактор за корупција, Пендаровски да не го потпишува указот

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) своето мислење по однос на Предлог – законот за утврдување на јавен интерес...
Вести

Дебата на НКЕУ-МК: Состојбата со корупцијата се уште сериозна, неказнивоста ја намалува довербата на граѓаните во институциите

Професионализацијата и интегритетот на државната администрација е од суштинско значење за спречување на појавите на корупција. Со...
Вести

АНКЕТА: Корупцијата и нефункционирањето на правниот систем се најсериозните проблеми во застојот и развојот на Македонија

И натаму перцепцијата на граѓаните на Македонија е дека корупцијата и нефункционалноста на правниот систем се дел од најсериозните...
Вести

Шамбевски: За блокадата за ЕУ што ја има за Маакедонија не е само до Бугарија, туку и до корупцијата која ја продуцира Владата

Проблемот со Бугарија ескалираше на штета на Македонија, потпишавме договори за добрососедство и не уверуваа од Владата се е решено...
Вести

Мицкоски: Не може човек кој е аболиран за криминал да биде реформатор, безмислосно ќе се борам против корупцијата

Не може човек кој во својот живот бил аболиран политичар или во својот живот, влегол во мандатот со активен судски процес, кривично дело...
Вести

Стојаноски: СДСМ секојдневно и приредува срам на цела нација, Македонија стана земја позната низ светот во однос на корупција, криминал и дрога 

На денешната седница на Собранието на Република Македонија во однос на националната стратегија за спречување на корупцијата се обрати...
Вести

Ништо од помпезно најавуваниот акциски план за борба со корупцијата: Николовски молчи за скандалите, а се фали со заплена на путер

Помпезно најавуваниот акциски план за борба против корупцијата кој го презентираше вицепремиерот за антикорупција Љупчо Николовски,...
Вести

Јанушев: Фирмата на братот на Николовски ја зголемува својата добивка за 1200% спротивно на закон, Николовски наместо да се бори против корупција, тој ја создава корупцијата

Човекот кој требаше да се бори против корупција, е човекот што ја создава корупцијата. Погледнете Фејсбук статус на Игор Јанушев
Вести

Мицкоски: Сериозно работиме на широка платформа за борба против корупција, мора криминалците да одат во затвор

-Ние треба да се потпреме на применливото кривично право. Треба да најдеме начин, еве со помош на веќе би рекол функционални правни системи...