Бране Петрушевски

Пронајдени се 119 резултати на тема „Бране Петрушевски“
Вести

Петрушевски: Секојдневно гледаме афери на власта, луѓето си одат од државата затоа што овде има криминал, корупција, невладеење на право

Не треба некој од страна да ни реформира правосуден систем, тоа е наша задача. не може некој од страна да ни реформира јавна администрација,...
Вести

Петрушевски: Европската агенда треба да биде преку Копенхашки критериуми, а не целиот процес да се заснова дали ќе и удоволиме на Бугарија или нема

Ние имаме историски ревизионизам преку комисијата за историски прашања. пред некој ден сите бевме сведоци дека се бара прифаќање на...
Вести

Петрушевски: Германскиот претседател го потврди тоа што го кажува ВМРО-ДПМНЕ дека францускиот предлог не го отвора патот за ЕУ, туку води кон континуирано блокирање

Цениме дека изјавата на германскиот претседател Штајнмаер е она што и ние го апелиравме на еден таков предлог кој овозможува на Бугарија...
Вести

Петрушевски: Недостасува дебата во собранието, власта не ги слуша аргументите, блокираме се што не е од интерес на граѓаните

Бране Петрушевски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Топ тема на Ваша страна на ТВ Телма, вели дека пратеничката...
Вести

Петрушевски поднесе претставка до ДКСК: ДКСК да поднесат кривична за владата, кои имале обврска, а не ги известиле за ново именуваните функционери

123 функционери криеле имот вреден 30 милиони евра, во аферата Тајни имоти, ова денеска преку изјава за медиумите го истакна Бране Петрушевски...
Вести

Петрушевски: Луѓе блиски до Спасовски кријат милионски имот, УЈП да отвори постапка за сите функционери дали за имотот платиле данок

Аферата тајни имоти се врти и околу луѓе кои се исклучително блиски и со министри во владата на дезертерот Ковачевски. Денес ќе обелодениме...
Вести

Петрушевски: Лицата од аферата „Тајни Имоти“ треба да се разрешат за да бидат пример за тоа како не треба да се функционира

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски во неговото гостување во емисијата „Клан Дебата“ која се емитува на ТВ Клан Македонија...
Вести

Петрушевски: Целта на дебатата која се отвора со аферата „Тајни имоти“ е да го растресеме овој трул систем кој со години не успева да се очисти од криминалот и корупцијата

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски во неговото гостување во емисијата „Клан Дебата“ која се емитува на ТВ Клан Македонија...
Вести

Петрушевски до Ковачевски: Зошто ги штитите функционерите кои кријат имот или и самите криете имот стекнат преку аферата „Броило“

123 функционери кријат 30 милиони евра вреден имот со месеци, а дел од нив и со години, односно не поднеле анкетни листови иако за тоа...
Вести

Петрушевски: Во „Тајни имоти“ се кријат градежни фирми, станови, куќи и скапи возила, Алберт Муслиу и адвокатот на СДС Ивица Јевтиќ не поднеле анкетни листови

Како што вчера најавија, ВМРО-ДПМНЕ денеска започна со соопштување детали за аферата „Тајни имоти“. Пратеникот Бране Петрушевски...
Вести

Петрушевски: Претседателот Мицкоски покажа државнички однос и застана на страна на граѓаните, а власта само докажа дека нема компас како да се справи со енергетската криза

Она што беше договорено на таа средба е дека ќе се разгледаат контактите кои што ние им ги доставивме. Она што е важно да се истакне се...
Вести

„Ковачевски треба да се извини на јавноста, наместо да се сконцентрира на спроведување политики за подобар живот, тој се сконцентрирал за неговите фирми да добиваат државни пари и помош“

Ковачевски да ја сакал државата во 2001 година ќе служел воен рок и ќе ја бранел таа држава, но тој фалсификувал документи и се покажал...
Вести

Петрушевски: Власта не нуди никакви мерки за граѓаните за справување со кризата, а бизнисите ги остави без помош да плаќаат најскапа струја во регионот

Од ден на ден власта покажува дека нема компас. Освен обид за манипулација на граѓаните, ништо не видовме. Власта не понуди план и не...
Вести

Петрушевски: Џафери демонстрира самоволие, Уставен суд, закон, тој ги спаси СДСМ од изјаснување на граѓаните на референдум за штетниот Договор со Бугарија

Џафери како претседател си има преземено малку поголема моќ од она што реално му го дава Уставот и законите, вели пратеникот од редовите...
Вести

Петрушевски: Џафери ја погреши постапката, наместо да ја отфрли, Иницијативата требаше да се достави до претседателот на законодавно правната комисија

Бране Петрушевски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието во своето гостување во емисијата „Аргумент плус“ зборуваше за Иницијативата...
Вести

Петрушевски до Апасиев: Борбата за блокирање на изборот на Уставните судии се води во Собранието, а не по социјални мрежи и портали

Премногу очигледна е оркестрираната “офанзива” против ВМРО-ДПМНЕ од страна на повеќе структури, диригирани од еден центар од...
Вести

Петрушевски: Владата на Ковачевски веднаш да се извини и огради од скандалот со исвиркувањето на македoнскиот јазик, доколку не го сторат тоа ќе застанат во одбрана на вулгаризирањето на македонскиот јазик

Секој ден нов скандал од владата на Ковачевски. На партиската прослава на ДУИ и СДСМ пред два дена, присутните на настанот го исвиркаа...