антонијо милошоски

Пронајдени се 217 резултати на тема „антонијо милошоски“
Вести

Милошоски: Вакво тензично чествување на Гоце Делчев немало во последните 75 години, тоа е последица на брзоплетиот склучен договор за добрососедство во 2017

Антонијо Милошоски, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во радио Лидер зборуваше за чествувањето на Гоце Делчев...
Вести

Милошоски: Власта промовира европеизација, а склучува договори за енергетика само за провизии и профити со фирми на руски олигарси

Антонијо Милошоски, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во утринската програма на Радио Лидер, вели дека владата на СДСМ...
Вести

Милошоски: Ковачевски нема легитимитет, прифатил промена на Устав за да го продолжи политичкиот и функционерски живот затоа избори се неопходни

Работите можат да се поправат во Македонија, ако има Влада која црпи легитимитет од граѓаните, рече Антонијо Милошоски, пратеник и член...
Вести

Милошоски до Ковачевски: Кои се лицата кои се разгледувале на Советот за Национална безбедност за прогласување на персона нон грата и како го коментирате повлекувањето на бугарскиот амбасадор од Македонија?

Во последните денови гледаме дека ескалираат односите помеѓу Бугарија и Македонија. За жал страната која што е оштетена во оваа...
Вести

Милошоски до Ковачевски: Дали откако станавте премиер некој ве информираше за случајот Онишченко за кој лесно се доаѓа до информација и на Гугл?

Пратеникот Антонијо Милошоски на денешната собраниска седница за пратенички прашања постави две прашања до премиерот Димитар Ковачевски...
Вести

Милошоски: Власта презела обврски за Македонија кои се непропорционални и некорисни, и сега бара консензус, без гаранции дека нема да има нови барања

Власта не може да ја убеди јавноста дека ова се последни отстапки кои треба да бидат направени со цел зачленување на Македонија во ЕУ....
Вести

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ утре ќе поднесе закон во Собранието за забрана на формирање здруженија поврзани со фашистичкиот режим или Третиот Рајх

Ставот на СДСМ е многу противречен. Сега го имаме основниот проблем тој е од каде што извираат сите овие провокации и каде наоѓаат основа....
Вести

Милошоски: Власта треба да биде внимателна што прави, што презема и за која цел, менување на Устав не е мала работа

Прво, би сакал да кажам дека секој што смета дека предлогот на претседателот Макрон за почнување на едни вакви неформални средби наречени...
Вести

Милошоски: Бесмислено е власта да бара поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за закони кои што не постојат и не се доставени во Собранието

Прво би сакал една кратка реплика на колегите од владејачкото мнозинство, навистина е несериозно да се одржи вонредна прес конференција...
Вести

Милошоски: Премиерот е фатен во лага, поради тоа е неговото однесување и бегање од прашањата на новинарите и пратениците

Сметам дека како прво како претседател на Влада, тој треба да биде најтранспарентен, како претседател на Влада би требало да има и уважување...
Вести

Милошоски: Отворен Балкан е рекламна парола, отколку реална придобивка, Џафери, СДСМ и ДУИ можат да ја свикаат комисијата за надворешни политики имаат мнозинство

Имаме една ситуација во која што самата влада забележува дека проектот Отворен Балкан е повеќе би рекол рекламна парола, отколку реална...
Вести

Ковачевски денес избега од пратениците во собранието – нема да одговори на прашања кои ги интересира целата македонска јавност (ФОТО)

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски преку статус на Фејсбук прашува зошто денес Ковачевски сака да ги избегне...
Вести

Милошоски: Дипломатски неуспех за власта, Ковачевски за 7 дена во Њујорк како премиер со цела делегација остварил само една билатерална средба, а трошел по 20000 долари за ноќевање

Пратеникот Антонијо Милошоски преку статус на Фејсбук пишува дека дипломатски неуспех за власта, Ковачевски за 7 дена во Њујорк како...
Вести

Милошоски: Договорот со Бугарија е изворот на штетните последици кои настануваат по однос на Македонија, затоа на референдум ќе биде поништен

„Во 2017-та година го критикувавме потпишувањето на овој договор, и дадовме пет забелешки како може да биде подобар, но за жал власта тогаш...
Вести

Милошоски: Нема да нè изненади непринципелност од власта за референдумот, но спремни сме за сите опции, договорот треба да се укине затоа што не нуди перспективи за иднината

Според нас доставувањето на оваа иницијатива од 100 потписи би требало да е доволна да се отворат вратите на ДИК за собриање на 150.000 потписи,...
Вести

Милошоски: Македонија не отпочна преговори, Ковачевски, Маричиќ и Османи беа во Брисел да се сликаат, преговори отпочна само Албанија

Антонијо Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието во своето гостување во емисијата „Само интервју“ зборуваше за...