Ракомет ракомет

Вардар преку новајлијата до прв суперлигашки триумф

Ракометарите на Вардар 1961 ја запишаа првата сезонска победа, откако на домашен паркет го совладаа новајлијата во лигата Бисинов од Велес со 31-24 (16-14). Средбата се одигра во малата сала во СЦ „Јане Сандански“, велешани пружија отпор во првиот дел, а потоа квалитетот исплива на површина за триумф на фаворитот.

Целосниот натпревар меѓу Вардар 1961 и Бисинов Фруит Ленд:

Вардарци добро отворија, стекнаа предност од два гола која ја бранеа на стартот. Бисинов успеа да дојде до егал на 5-5, но тогаш прими три погодоци во низа (8-5). Момците на Недановски не брзаа, не се трошеа премногу и играа на рутина и квалитет. Направија предност од пет разлика (13-8), меѓутоа се опуштија во финишот на полувремето. Тоа гостите го искористија за на одмор да се замине со неизвесни 16-14.

Отвори Бисинов со гол за минус еден, но Вардар го покажа својот квалитет. Отпорот на велешани пукна во последната четвртина од мечот, а тогаш Вардар се одлепи и без потешкотии дојде до конечната победа. Највисокото водство на мечот беше шест разлика (26-20), со кое „црвено-црните“ си обезбедија мирен финиш.

Стефан Петриќ беше најефикасен играч на мечот со седум реализации, додека Тоше Ончев кај Бисинов постигна еден помалку.