Останати спортови

Србија трет пат во низа олимписки шампион во ватерполо

Србија е олимписки победник во ватерполо. Србија во финалето на олимпискиот турнир во Париз ја победи Хрватска со 13:11 и трет пат по ред го освои златниот медал.

Од друга страна, Хрватска играше бавно, неизвесно, со многу нервоза и страв, па не чуди што Србите заминаа на пауза со 8:5.

Слична игра продолжи и во третата четвртина. Бидејќи Бијач не можеше ништо да одбрани, Туцак го претстави Попадиќ, но и тоа не помогна многу.

Србите ја држеа ситуацијата под своја контрола, Филиповиќ бранеше се што требаше и по третата четвртина Србите имаа 11:8.

Веднаш на почетокот на последната четвртина Врлиќ го намали резултатот на -2 (9:11). Бијач го спаси зицерот, а Хрватска имаше напад за целосно враќање во игра, но имаше слаб удар на Буриќ.

Србија престана да напаѓа, одбраната на Хрватска ја зголеми агресивноста, имаше можност за голем кам-бек.

Сепак, бидејќи Србите погрешија, имаше и многу грешки во нападот на Хрватска. На три минути до крајот Дедовиќ со многу среќа погоди за 12:9.