Фудбал The Sun

Салах сака да го напушти Ливерпул по заминувањето на Клоп

Ливерпул е трет во англиското првенство со 71 бод од 32 натпревари.

Салах сака да го напушти Ливерпул по заминувањето на Клоп

Крилниот напаѓач на Ливерпул, Мохамед Салах има намера да го напушти англискиот клуб во летниот преоден рок.

Како што објави „The Sun“, одлуката на Египќанецот е поврзана со заминувањето на тренерот на „црвените“, Јирген Клоп.

Претходно се дозна дека германскиот стручњак ќе го напушти клубот на крајот од сезоната 2023/24.

Главен претендент за Салах е Ал-Итихад. Раководството на клубот од Саудиска Арабија е подготвено да плати 233 милиони евра за играчот.

Сезонава 31-годишниот Салах одигра 38 натпревари на кои постигна 24 гола и имаше 13 асистенции. Договорот на фудбалерот со тимот е до крајот на јуни 2025 година.

Порталот „Transfermarkt“ ја проценува вредноста на Салах на 65 милиони евра.

Ливерпул е трет во англиското првенство со 71 бод од 32 натпревари. Лидер е Манчестер сити со 73 бода.

To top